Tırnak Bakımı

Tırnak Bakımı

El ve ayak tırnaklarının bakımı hem kozmetik sebepler hem de sağlık açısından bir konu.İyi bir tırnak bakımı mantar enfeksiyonlarınıönler, batıkları engeller, el ve ayakta olası enfeksiyonların riskini de azaltır. Bilhassa diyabet hastaları için tırnak bakımı oldukça önemlidir; diyabet hastalığına sahip olanların ayak tırnakları tehlike altındadır.Öte yandan bakımlı tırnaklar, nasıl göründüğümüzü de büyük oranda etkiler. Her ne kadar tırnak bakımı için kozmetik sektörü pek çok seçenek sunsa da doğru bakım yöntemleri herkes tarafından bilinmiyor. Biz de bu nedenle, hem sağlığımız hem de güzelliğimiz için tırnaklarımıza nasıl bakmamız gerektiğine dair ufak bir yol haritası hazırladık.

Önce sağlık sonra güzellik…

Tırnak bakımı nedir? Nasıl yapılmalıdır?

Tırnak sağlığı
Tırnak sağlığının en önemli unsuru tabii ki hijyen. Tırnaklarınıza herhangi bir işlem yapmadan önce mutlaka temizlemeniz gerekmektedir. Tırnaklarınızı temiz tutmak için bir diş fırçasına sabun sürüp tırnaklarınızı fırçalamayı deneyebilirsiniz. Bununla beraber temizlerken çok fazla ovalamak enfeksiyonlara sebep olabileceği için nazik davranmalısınız. Ayrıca törpü, tırnak makası gibi metal aletleri tırnağınızın alt kısmına fazlaca soktuğunuz vakit tırnağınızın etinizden ayrılmasına yol açabilirsiniz; bu da tırnak sağlığı açısından zararlıdır.
Tırnaklarınızın nefes alması için ojelerinizi 2-3 günden uzun süre tırnağınızda tutmayın. Mutlaka tırnaklarınızı birkaç günlüğüne dinlendirin. Ara vermeden her gün oje sürmek tırnaklarınızı kurutabilir, sarartabilir ve hatta tırnak yapısını zayıflatabilir.
Ojelerinizi silmek için asetonsuz oje çıkarıcıları tercih etmenizde fayda var. Aseton uçucu bir madde olduğu için aseton kullandığınız zaman ister istemez içindeki pek çok zararlı maddeyi de solumuş olursunuz.
Tırnaklarınızı düzenli olarak kesmek de tırnak sağlığı açısından önemli bir husus. En azından iki haftada bir olacak şekilde kesmeye özen gösterin. Uzun tırnaklar güzel görünse de daha kısa tırnakların daha işlevsel ve sağlıklı olduğunu unutmayın.Özellikle tırnak bakımına yeni başladıysanız, tırnaklarınızı uzatmaktan ziyade güçlendirmeye önem vermenizde fayda var; bu sayede, uzattığınız güçsüz tırnakların çabucak kırılmasıyla hevesinizi kırmamış olursunuz.Öte yandan tırnaklarınız çok derinden kesmemeye de özen gösterin. Fazla derinden kesmek, tırnaklarınızın altındaki hassas deriyi enfeksiyonlara açık hale getirecektir.
Tırnak etlerinizi kesmeyin. Tırnak etlerinin tırnak sağlığı açısından büyük bir önemi vardır; tırnaklarınızın dibindeki bölgeyi kapatır. Dolayısıyla tırnak etlerinizi kestiğinizde tırnaklarınızı bakterilere ve enfeksiyona açık hâle getirmiş olursunuz. Lakin illa ki tırnak etlerinden kurtulmak istiyorsanız da kesmek yerine haftada bir banyodan sonra tahta bir portakal çubuğuyla ittirmeyi tercih edebilirsiniz. Tırnak etlerinizi ittirdikten sonra ise bir kütikül (tırnak eti) kremi ile masaj yapmayı da ihmal etmeyin.
Tırnak bakım ürünlerinizi mutlaka temiz tutun. Bakterilerden ve enfeksiyondan kaçınmak için her kullanımdan sonra kullandığınız ürünleri dezenfekte edin. Bunun için önce bu ürünleri sabunlu suyla yıkayıp sonra da tuvalet ispirtosu ile silebilirsiniz.
Oje sürmeden önce baz kat sürün. Bu sayede hem tırnaklarınızın doğrudan ojeyle temas etmesini önlemiş olursunuz hem de ojenizin sadece bir katla daha doygun görünmesini sağlamış olursunuz.
Aldığınız ojenin içeriğine dikkat edin. Dibutil ftalat, formaldehit, tolüen gibi kimyasal maddeleri içeren ojeleri kullanmaktan kaçının. Bu gibi maddeler tırnaklarınızda kırılmalara yol açabilir.
Tırnaklarınızı nemlendirin. Uyumadan önce tırnaklarınıza nemlendirici sürün; bu sayede tırnaklarınızı ve tırnak etlerinizi susuz bırakmamış olursunuz.
Ellerinizi koruyun. Temizlik yaparken, bitkilerinizle ilgilenirken vs. mutlaka eldiven kullanın. Bunun için pamuk astarlı, kauçuk, vinil, nitril veya plastik eldivenleri tercih edebilirsiniz.
Beslenmenize dikkat edin. Tırnaklarınız keratin adı verilen bir çeşit proteinden oluştuğu için protein açısından zengin bir diyeti tercih edin. Ek olarak biyotin, E vitamini, balık yağı gibi takviyeleri de kullanmanızda fayda var.
Akrilik kullanmayın. Akrilikler tırnaklarınız için oldukça zararlıdır. Tırnaklarınızı kurutur, nefes almasını engeller. Bunun yerine “press-on” takma tırnakları tercih edebilirsiniz.
Tırnak bakımı nasıl yapılır? Manikür ve pedikür ipuçları
Tırnak bakımı nedir? Nasıl yapılmalıdır?

Tırnaklarınızı banyodan sonra kesip törpülemeye özen gösterin. Banyo sırasında tırnaklar yumuşar; bu sayede tırnaklarınıza zarar vermeden onlarışekillendirebilirsiniz.
Klasik tırnak makasları yerine manikür makaslarını kullanmak daha elverişli olacaktır. Manikür makasları tırnak keserken daha fazla kontrole sahip olmanıza yardımcı olur. Ayrıca el ve ayak tırnaklarınız için farklı makaslar kullanın. Bu sayede elinizle ayağınız arasında bakteri bulaşmasını engellemiş olursunuz.
Tırnaklarınızıönce düz bir şekilde kesip ondan sonra törpüyle şekillendirin. Bu şekilde batık tırnak olmasının önüne geçmiş olursunuz. Ayrıca tek seferde kesmek yerine küçük parçacıklar halinde kesmeniz de şekillendirmenizi kolaylaştırır.
Tırnaklarınızı ileri geri hareketle hızlı bir şekilde törpülemeyin. Sert bir şekilde törpülediğinizde tırnak uçlarınız yıpranır. Ayrıca bu şekilde yaptığınızda, şekil verirken daha az kontrol sahibi olursunuz.Öte yandan tırnak yapınıza zarar verme ve tırnaklarınızın kırılmasına sebep olma ihtimaliniz de var. Bunun yerine tek ve yavaş bir hareketle aşama aşama törpülemekte fayda var. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz: Törpüyü tırnağınızın bir kenarından, derinizin ve tırnağınızın birleştiği noktadan ortaya doğru tek bir yönde hareket ettirin, sonra başlangıç pozisyonuna geri dönün ve bu şekilde tekrarlayın. Törpülemek için de yıkanabilir cam törpü kullanmanız tırnaklarınıza daha az zarar verecektir.
Tırnaklarınızı törpüleyip tırnak etlerinizi ittirdikten sonra tırnak yağı ya da losyon ile masaj yapın. Bu sayede tırnaklarınızı nemlendirmiş olursunuz.
Herhangi bir şey sürmeden önce mutlaka tırnaklarınızın kurumasını bekleyin. Her ne kadar tırnaklarınızı nemlendirmek önemliyse de nemli ve ıslak tırnakların üzerine yapılan manikür daha kısa ömürlü olacaktır.
Oje sürmeden önce baz kat, ojeyi sürdükten sonra da son kat sürün. Son kat, ojenin rengini uzun süre korur.
Tırnaklarınızı, ojenizi şekillendirmek için kullanmayın. Bunu yapmanın iki açıdan zararı vardır: (1) Tırnağınıza pürüzlü bir doku verir; (2) Şekillendirmek için kullandığınız tırnağı kırabilirsiniz. Bunun yerine oje çıkarıcı ped kullanmanızda fayda var.
Oje şişenizi çalkalamayın; avucunuzda yuvarlayın. Ojeler uzun süre kullanılmadığında çöker ve içindeki bazı maddeler ayrışır. Ojeyi doğru bir şekilde karıştırmak için oje şişesini çalkalamak yerine iki avucunuz içinde yuvarlamanız gerekmektedir çünküçalkaladığınız zaman ojenin içerisinde küçük hava kabarcıkları oluşur; bu da hoş olmayan bir görüntü verir.
İki kattan fazla oje sürmeyin.Çok fazla kat oje sürmek, tırnağınızda kabarık ve kötü bir görüntüye sebep olur. Bunun yerine, yeterince kurumasını bekleyerek iki kat oje sürün. Zamandan kazanmak için önce sol elinizin serçe parmağıyla başlayın ve sağ elinizin serçe parmağını doğru ilerleyin (solak iseniz tam tersini yapın). Bu şekilde, tekrardan sol elinize başladığınızda sağ baş ve işaret parmaklarınız daha çabuk kuruyacağı için sağ elinizi kullanmanız kolaylaşacaktır.
Ojenizi pamuk yerine tuvalet kâğıdı ile silmeyi tercih edin. Pamuk, tırnağınızın üzerinde küçük tüycükler bırakır; bu da manikürünüzün bozulmasına sebep olur.
Tırnak bakımı nedir? Nasıl yapılmalıdır?

Evde tırnak bakım kürü tarifleri
Kolay kırılan tırnaklar için deniz tuzu banyosu
Malzemeler

2 yemek kaşığı ince deniz tuzu
2 damla limon özü yağı veya bir miktar limon suyu
2 damla buhur yağı (isteğe bağlı)
2 damla buğday tohumu yağı (isteğe bağlı)
Yapılışı

Tüm malzemeleri küçük bir kâse suyun içine katın ve karıştırın. 10-15 dakika boyunca tırnaklarınızı karşımın içinde bekletin. Bu kürü haftada iki kez uygulayın. Sonuçları kısa sürede göreceksiniz.

Kuru ve soyulan tırnaklar için sıcak yağ terapisi
Malzemeler

Küçük bir kâseyi dolduracak kadar zeytinyağı
Birkaç damla limon suyu
Yapılışı

Zeytinyağını el yakmayacak kadar ısıtın. Birkaç damla limon sıkın. 10 dakika boyunca tırnaklarınızı karışımın içinde bekletin.İşlem sona erdikten sonra en azından 20 dakika ya da gece yatarken eldiven giyin.

Tırnak güçlendirici kür
Malzemeler

2 adet çırpılmış yumurta sarısı
¼ su bardağı süt
1 yemek kaşığı bal
Yapılışı

Küçük bir kasede malzemeleri karıştırın. Tırnaklarınızı 10-15 dakika boyunca karışımın içinde bekletin. Sonra ellerinizi güzelce yıkayın. Son olarak kütikül yağı sürün. Yumurtadaki protein ve sütteki kalsiyum tırnaklarınızı güçlendirecektir.


Back to Category

Date

26 Kasım 2015

Categories

Makyaj